Historia

Dnia 12 kwietnia 1933 roku w sali Szkoły Podstawowej w Krzykosach, na parterze zebrało się grono obywateli miejscowych w celu utworzenia w wiosce nadwarciańskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Inicjatorem tego organizacyjnego spotkania był druh śp. Władysław Melonek. Pierwszym prezesem straży został wybrany druh Stanisław Lipiecki. Okres okupacji hitlerowskiej to rządy niemieckiego naczelnika Gustawa Kolma, który wprowadził niedzielne masowe ćwiczenia bojowe oraz liczne nocne i poranne alarmy. W czasie wojny straż w Krzykosach została wyposażona w pierwszą motopompę. Rok 1948 to poświęcenie i oddanie do użytku świetlicy strażackiej zbudowanej na bazie

Historyczna sikawaka konna

baraku przetransportowanego znad granicy niemieckiej. Ciekawostką jest rok 1952 i wybór władz OSP na podstawie zarządzenia Komendy Głównej w Warszawie. Poświęcenie i nadanie sztandaru dla OSP Krzykosy miało miejsce w kościele w Solcu w roku 1958. Lata 60. i 70. to okres inwestycji w jednostce, straż wzbogaciła się o nowe motopompy, samochód STAR25 a potem lekki samochód pożarniczy marki Żuk. Wreszcie w 1974 roku zawiązuje się Komitet Budowy Domu Strażaka i po 9 latach, w 1983 roku, do użytku zostaje oddana nowa murowana placówka. Kolejne zakupy sprzętu nastąpiły w roku 1995, kiedy straż otrzymała samochód marki STAR200 z napędem 4×4. Istotnym faktem dla rozwoju straży w Krzykosach była podpisana umowa i włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego w roku 1997. Wówczas straż otrzymała pierwszy zestaw narzędzi hydraulicznych marki Weber. 20 lipca 2002 r. jednostka została wyposażona w nowy wóz bojowy marki STAROMAN firmy Stolarczyk, którym do dziś dysponuje. Decyzja o rozbudowie remizy w Krzykosach i stworzeniu w niej warunków dla stacjonowania dwóch wozów bojowych zapadła we wrześniu 2007 r. i dziś możemy podziwiać tego efekty. Udział w licznych zawodach strażackich oraz turniejach wiedzy pożarniczej to również istotna część historii. Najważniejsze to udział w 1996 roku w zawodach krajowych CTIF w Częstochowie gdzie uzyskano bardzo dobre wyniki. Na szczeblu wojewódzkim równie dobry rezultat osiągnięto w eliminacjach ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej. Drużyny reprezentujące OSP Krzykosy zawsze biorą udział w zawodach gminnych i często są reprezentantem w zmaganiach na szczeblu powiatowym. Czasy współczesne to duża intensywność działań i ponad 50 akcji ratowniczych rocznie. To liczna grupa wyjazdowa, to ponad 100 czynnych członków straży, to wyspecjalizowane działania na nietypowych akcjach, jak np. pożary wysypisk śmieci, pożary złomowisk, usuwanie skutków gwałtownych zjawisk atmosferycznych jak powodzie i podtopienia. Wreszcie należy wspomnieć o licznych działaniach ratowniczych przeprowadzanych na odcinku drogi krajowej nr 11 łączącej Wielkopolskę ze Śląskiem.Charakter tych działań oraz ich intensywność powoduje, że jednostka z Krzykos zdobywa spore doświadczenie, a w połączeniu z nowoczesnym sprzętem można śmiało mówić o profesjonalnym charakterze funkcjonowania straży. Wszystko to daje świadomość bycia istotnym ogniwem w systemie ratowniczym naszego kraju.